Nowości i ogłoszenia

Komunikacja od 1 października, spotkanie w RDIV

Dziś w siedzibie Rady Dzielnicy IV Prądnik Biały odbyło się kolejne spotkanie z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu dotyczące komunikacji zbiorowej w rejonie a także innych dzielnicach miasta.

 

Rozmowa dotyczyła linii tramwajowych "7" i "12" oraz autobusów "437" i "773". Omawiano także zagadnienia związane z os. Gotyk i mieszkańcami ulicy Meiera.

 

Rada Dzielnicy IV w oparciu o głosy mieszkańców postuluje przywrócenie kursów linii "12" na trasie Bronowice Małe - Krowodrza Górka z ponownym skierowaniem "siódemki" do Dworca Towarowego. Wydłużona trasa linii "7" w żaden sposób nie zaspokaja potrzeb mieszkańców osiedla, co widać po niewielkim napełnieniu wagonów. Zdecydowana większość pasażerów wybiera "19" jadącą ul. Pawią, w której liczba chętnych wzrosła. ZIKiT utrzymuje, że "12" to "zła linia" i nie planuje jej przywracać. Przedstawiciele RDIV nie przyjmują tych argumentów do wiadomości i zapowiadają dalszą walkę o ten tramwaj, włączając w to interwencję u Prezydenta Krakowa. Pozytywne jest natomiast to, że ZIKiT podziela opinię, że wydłużona "7" nie jest dobrym rozwiązaniem (linia dubluje inne) a także uważa, że należałoby uporządkować kwestię linii "24" likwidując ją i przekazując jej kursy na linię "7". Dzięki temu zabiegowi przywrócenie "12" byłoby bliższe realizacji.

 

Rada Dzielnicy IV zawnioskowała do ZIKiT, aby od 1 października skrócić trasę "437" do Krowodrzy Górki. Radni przyznają, że utrzymywanie kursów do Kleparza mija się z celem, bo mieszkańcy przekonali się do nowych rozwiązań na Krowodrzy. W zamian chcą lepszej komunikacji tramwajowej, ale nie dublujących się z innymi liniami "7" czy "51". Te tramwaje są dla pasażerów innych dzielnic, stąd mogą kończyć bieg przy Kamiennej - dodają.

 

Dobre wieści płyną także dla mieszkańców ul. Radzikowskiego. Istnieje spora szansa, że linia "773" powróci  na trasę. ZIKiT popiera inicjatywę radnych, ale zaznacza, że ostateczna decyzja należy do ... właściciela działki nieopodal stacji benzynowej przy ul. Conrada. Jeśli ten wyrazi zgodę na odpłatny przejazd autobusu tę trasę obsługiwać będzie linia "168". Ten numer nadano podczas dzisiejszej dyskusji. Rozkład "168" ma być zbliżony do "773". Poproszono, aby odjazdy zgrać z rozkładami "118" i "138".

 

Problem os. Gotyk ciągnie się od dawna. Skandalicznie gęsta zabudowa i wąskie ulice uniemożliwiają ruch autobusów. Niewykluczone jednak, że znajdzie się rozwiązanie docelowe. Niestety, nie w najbliższej przyszłości. Z tym trzeba poczekać co najmniej do przyszłego roku, jak nie dłużej. Na przeszkodzie stoją nie tylko pieniądze, ale uwarunkowania własnościowe gruntów.

 

Miła informacja dla mieszkańców ul. Bohomolca. "148" ruszyło zaledwie dwa miesiące temu, ale już za trzy tygodnie zmieni się jego trasa. Zamiast do Dworca Wschodniego pojedzie do Krakowskiej Akademii. Były przymiarki, aby przedłużyć go do Powstańców Wielkopolskich, ale pomysł zarzucono. Być może tą trasą pojedzie w przyszłości "128" wycofane z Ruczaju.

 

Najprawdopodobniej zniknie także linia "40" i w niedziele będzie ponownie kursować "10". "Czterdziestka" ma sens jedynie w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, gdy odbywają się uroczystości w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Obecnie tramwaj ten nie służy już wiernym, a przypadkowym pasażerom. 

 

ZIKiT pracuje także nad linią "136". Najprawdopodobniej autobus powróci, ale w nieco innej formie. Przedłużanie części kursów "153" nie wchodzi w grę - dodaje przedstawiciel ZIKiT.

2011-09-12

prezes